Αθλητικά / logiaftera

Καλή ανάσταση και για τον Παναθηναικό

image

Ένας πολύ κακός Παναθηναϊκός

παρατάχθηκε να αντιμετωπίσει την ομάδα της ΤΣΚΑ Μόσχας, για το δεύτερο ματς των πλέι-οφ της Ευρωλίγκας. Ο Παναθηναϊκός παρότι άρχισε το ματς χωρίς προβλήματα και δίνοντας την καλύτερη εντύπωση για την συνέχεια του αγώνα, (μετά την 1η περίοδο) «αυτοκτόνησε». Η άμυνα του δεν ήταν τόσο το πρόβλημα που τον οδήγησε στην οδυνηρή ήττα του εξαστέρου με 77-51. Ήταν η τεράστια αστοχία που είχε οδηγώντας τον στο καναβάτσο, καθώς χάνοντας τόσα πολλά σουτ έχανε  ολοένα και πιο πολύ την αυτοσυγκέντρωσή του. Ο Παναθηναϊκός παρόλα αυτά έχει την ικανότητα και το ρόστερ να περάσει αρκεί να είναι προσηλωμένος σε κάθε φάση του αγώνα, δίχως να χάσει την αυτοσυγκέντρωση του. Αλλά σίγουρα και πιο τυχερός, ώστε να μπορέσει να βρει εύκολα καλάθια.

Σίγουρα το έργο των πρασίνων είναι δύσκολο, αλλά στο μπάσκετ, και ειδικά όταν πρόκειται για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό δεν πρέπει να προδικάζει κανείς αποτελέσματα. Εξάλλου, η ΤΣΚΑ δεν είναι ανίκητη. Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο 1ο παιχνίδι των δύο ομάδων ότι μπορεί να επικρατήσει ενάντι της αντιπάλου του. Το μόνο ζήτημα του Παναθηναϊκού είναι να πιστέψουν και οι ίδιοι παίκτες σε κάθε εναπομείναν λεπτό ότι πρέπει να πάρουν το παιχνίδι και να μην αφήσουν την ΤΣΚΑ να επιβάλει τον ρυθμό της.

Αυτό που ουσιαστικά έκρινε το χθεσινό παιχνίδι, είναι τα 4/20 τρίποντα και 14/38 δίποντα για τον Παναθηναϊκό, ποσοστά που δεν αντικατοπτρίζουν την δυναμικότητά του. Σε αντίθεση με την αντίπαλό του που είχε 9/15 τρίποντα και 24/37 δίποντα. Τα ποσοστά, νομίζω, μιλάνε από μόνα τους.

Στο συγκεκριμένο σημείο δεν είναι ανάγκη να σταθώ σε παίκτες και παρουσίες, καθώς αν εξαιρέσουμε τον Sonny Weems της ρωσικής ομάδας που πέτυχε 23 πόντους κανείς άλλος παίκτης δεν ξεχώρισε, παρά η τεράστια αστοχία του Παναθηναϊκού.

Θέλω εν τέλει να ευχηθώ Καλή Ανάσταση σε όλους και από μένα αλλά και από ολη την ομάδα της ιστοσελίδας μας και ελπίζω ότι μαζί με την Ανάσταση και οι 2 ελληνικές ομάδες θα «αναστηθούν», επαναφέροντας το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο που όλοι έχουμε συνηθίσει.